Frequently Asked Questions
The CM16 LMG is the model at hand and is manufactured by G&G. This series is aimed at the mainstream class and benefits from the most modern designs and technologies. Features that were previously only available for high-end replicas.
Equipment Specifications
| Gearbox Version | Version 2 Custom |
| Firing Mode | Semi/Auto |
| Hop Up | Adjustable |
| Battery Connector | Small Tamiya |
| Speed | 110 - 115 m/s |
| Recommended Battery | 11.1 V Li-Po 1500mAh |
| Inner Barrel Diameter | 6.04 mm |
| Material | Aluminum, ABS, Aluminum, ABS |
| Inner Barrel Length | 300 mm |
| Body Platform | Others |
| Length | 823 mm |
Product Description
Exterior of the Replica
We are pleased to present the new model from the CM16 series produced by G&G. The model at hand is the LMG variant, and we can say it is a hybrid due to the ability to use both high-capacity magazines and standard M4 magazines. The firing mode selection is the classic M4 safe-semi-auto. Yes, indeed, the body of the airsoft replica is made from plastic material. It is reinforced fiberglass, which many players consider to be more durable than certain metals used in other airsoft replicas. However, the toy is not entirely made from this plastic material. Certain connecting elements and some components and accessories are made from metal to provide the airsoft replica with improved durability. The stock of the replica features a new crane design that allows for battery storage plus additional storage spaces.
Interior of the Replica
G&G has equipped this replica with the new generation, fully electronic gearbox v2. The trigger assembly is replaced with an electronic unit equipped with micro-switches, designed to offer significantly improved reliability compared to traditional carbon brushes. At the rear, there is a powerful MOSFET capable of easily supporting 11.1V LiPo. Aside from the greatly improved reliability, the advanced electronic system will contribute to a much lower trigger response and proper management of internal components, preventing premature wear. The cherry on top is the ability to implement a 3-round burst function instead of the auto selection. The modification is easily done by holding the semi mode trigger for 15 seconds. Internal components such as gears, piston, spring, and other parts are standard. Each piece that is intended to be replaced must be carefully checked for compatibility.
The hop-up chamber is made from plastic and the hop-up adjustment is adjustable. The replica's speed is 110-115 meters per second, measured with 0.20g BBs. The hop-up adjustment is located inside the ejection port. Access requires activating the charging lever.
Power Supply
The airsoft replica package does not include a battery or a battery charger. It is recommended to use a 9.6V 1600 mAh crane battery stored inside the stock. To access this battery storage space, only one button needs to be activated. It is not recommended to use a battery larger than 11.1V LiPo as it may damage the airsoft replica. It is recommended to use quality BBs weighing 0.28g for optimal results.