Frequently Asked Questions
Equipment Specifications
| Gearbox Version | Version 2 |
| Firing Mode | Semi/Auto |
| Hop Up | Adjustable |
| Battery Connector | Small Deans |
| Speed | 110 - 115 m/s |
| Recommended Battery | 11.1 V Li-Po 1500mAh |
| Inner Barrel Diameter | 6.03 mm |
| Material | ABS, Metal, ABS |
| Body Platform | M4 |
| Inner Barrel Length | 360 mm |
| Length | 785 - 865 mm |
Product Description
Presentation
This toy replicates a well-known weapon around the world. Unlike the original model, this airsoft replica is designed for maneuverability and ergonomics.
Exterior of the replica
The exterior of the AR15 KeyMod 10" Charlie EAGLE replica is made of metal and fiber-reinforced polymer. This replica features a quick spring change system QRS Gen.II and a quick motor change system due to the B5 style grip. The new EAGLE series comes with the Delta Stock v2 buttstock, a modern buttstock, and a v2 pistol grip with an improved design and more sophisticated motor pressure adjustment system than the first version.
Interior of the replica
Delta Armory equipped this replica with a new generation electronic gearbox v2. The replica has SHS 16:1 ratio gears, CNC aluminum piston head, CNC aluminum air nozzle, stainless steel spring guide, High Torque SHS neodymium magnet motor, metal toothed piston, 6.03mm precision inner barrel, rotary hop-up chamber and ETU unit.
The Eagle ETU unit has functions such as: faster trigger response, binary trigger (press the trigger once to fire, release to fire again), burst mode which allows setting the replica to shoot 3 or 5 rounds with one trigger pull, sniper mode, AUG mode, programmable trigger sensitivity.
Thanks to the ETU unit, the replica has a higher rate of fire and a much better trigger response compared to a classic trigger with mechanical contacts.
The hop-up unit is made of plastic and the hop-up adjustment is adjustable. The replica's velocity is 110-115 meters per second, measured with 0.20g BBs. The hop-up adjustment is located inside the ejection port. Pulling the charging handle is required for access.
Reviews (0)
There are no reviews for this product yet.