Frequently Asked Questions
Equipment Specifications
| Gearbox Version | Version 2 |
| Firing Mode | Semi/Auto |
| Hop Up | Adjustable |
| Battery Connector | Small Tamiya |
| Speed | 110 - 115 m/s |
| Recommended Battery | 7.4 V Li-Po 1500mAh |
| Inner Barrel Diameter | 6.03 mm |
| Material | ABS, Metal, ABS |
| Inner Barrel Length | 400 mm |
| Length | 780-870mm |
Product Description
Presentation
This toy replicates a well-known weapon worldwide. Unlike the original model, this airsoft replica is designed for maneuverability and ergonomics.
Exterior of the replica
The exterior of the AR15 SilentOps 9” BRAVO replica is made of metal and polymer reinforced with fiberglass. This replica features a quick spring change system QRS Gen.II and a quick motor change system due to the B5 type handle.
Interior of the replica
Delta Armory has equipped this replica with a new generation, fully electronic v2 gearbox. The replica has an SHS piston with metal teeth, a rotary hop-up chamber, a metal gearbox that can withstand 120-130 springs for a long period of time, a 6.03mm precision barrel, and a modern A-type trigger. The hop-up unit is made of plastic and the hop-up adjustment is adjustable. The replica's speed is 110-115 meters per second, measured with 0.20g BBs. The hop-up adjustment is located inside the ejection port and requires cocking the charging handle for access.
Reviews (0)
There are no reviews for this product yet.