Frequently Asked Questions
If you have always looked at electric airsoft replicas with a certain disdain due to the lack of recoil, we invite you to try the Bolt replicas. The B4 Sopmod will provide you with a recoil that is hard to imagine for an electric replica. The full metal construction and the finishes will make your heart race with every pull of the trigger - or perhaps the recoil. With the help of the 6.01 inner barrel and the adjustable hop-up chamber, you will be able to take down "mountains" at considerable distances. Just be careful not to shoot yourself in the foot, it has 130 m/s with 0.20g BBs.
Equipment Specifications
| Gearbox Version | Version 2 |
| Firing Mode | Semi/Auto |
| Hop Up | Adjustable |
| Battery Connector | Small Tamiya |
| Speed | 130 - 135 m/s |
| Recommended Battery | 7.4 V Li-Po 2000mAh |
| Inner Barrel Diameter | 6.01 mm |
| Material | Metal, Steel, Metal, ABS |
| Body Platform | M4 |
| Inner Barrel Length | 363mm |
| Length | 817-885 mm |
Product Description
Presentation
The Bolt company has been on the market since 2011 and is recognized for its AEG replicas, equipped with a very strong recoil. Some players consider this impossible to achieve in an electric gun. However, Tomy Lee, the founder of Bolt, has managed to provide realism enthusiasts with a superb replica both in feel and finish.
Exterior of the replica
The Bolt B4 Sopmod is not just an airsoft replica; it is a lifestyle. Before stepping onto the playing field, you must consider that it is a replica made entirely of metal and that you must be prepared to counter the unexpectedly strong recoil for an electric replica. The obvious M4 platform will allow you to easily adapt to commands, whether it is your first encounter or you have previously experienced this platform.
At the front, there is a 20-22mm RIS rail system on which you can mount tactical accessories such as flashlights, grips, lasers, and more. On the top of the body, there is another rail where you can mount an advanced sighting system. The replica also comes with a classic sighting system.
The stock of the replica gives it its name, Sopmod. It is adjustable, allowing you to have the most comfortable experience and can store batteries with impressive capacities.
Interior of the replica
Inside, there is nothing too out of the ordinary; a standard v2 gearbox, quite good for upgrades according to some, a precision inner barrel of 6.01mm, and... oh yes... a B.R.S.S. recoil system that makes the gun jump out of your hand!
It is also worth mentioning a few obvious things, an adjustable hop-up system, LiPo ready, and a quite impressive range. The shooting power is around 130-135 m/s, so we recommend using 0.28g or even 0.30g BBs.
Power supply
The package includes a HiCap magazine of 300 BBs made of metal and that's about it. We strongly recommend that with the purchase of the replica, you consider a LiPo battery of 7.4V 2000 or 2200 crane or even an 11.1V but do not exceed 15C. For optimal performance, it is best to use the highest quality BBs and do not even think about reusing them. It is not good for the replica nor for your wallet.