Frequently Asked Questions
9.62 €
Supplier stock
Courier delivery
Estimated delivery tuesday, 2 Jun.
Delivery & Returns
Free Delivery
orders over 200 lei
Fastest delivery
priority processing
Dynamic Warranty
depending on category
14 days return
money back guaranteed
LiPo battery designed for HPA or LiPo mod AEP, compact shape made up of 2 cells resulting in 7.4V with a capacity of 300 mAh. The battery discharge rate is approximately 35C.
Equipment Specifications
| Height | 10 mm |
| Width | 16 mm |
| Battery Type | Li-Po |
| Discharge | 35 C |
| Battery Shape | Compact |
| Voltage | 7.4 V |
| Magazine Capacity | 300 mAh |
| Battery Connector | JST |
| Length | 35 mm |
Reviews (0)
There are no reviews for this product yet.