Frequently Asked Questions
| Product Type | Revolver |
| Operation Mode | With CO2 |
| Color | Black |
| Capacity | 6 pellets |
| Caliber | .50 |
| Velocity | 110 m/s |
| Energy | 13 joules |
| Length | 225 mm |
| Weight |
675 g |
Equipment Specifications
| Recoil | Fara recul |
| Gas Type | CO2 12g |
| Speed | 145 - 150 m/s |
| Hop Up | Fixed |
| Firing Mode | Semi |
| Propulsion | CO2 |
| Magazine Capacity | 6 BBs |
Product Description
HDR 50 / TP50 is an impressive pistol of German quality, with evident features: .50 caliber and easy-to-use design. The rotary magazine can hold up to 6 .50 caliber balls that are shot with a force of up to 13 joules. This power is provided by the 12g CO2 capsule located in the handle. The handle is equipped with a CO2 capsule loader (capsule not included), requiring a slight hit at the bottom to pierce the capsule.
The main reason for this type of loader is to ensure and keep the CO2 tube inside the pistol for a long time. The textured surface offers a strong and secure grip without slipping, and the trigger safety prevents the pistol from firing when it is dropped. The pistol can shoot rubber, pepper, paintball, or chalk balls.
ATTENTION! IMPORTANT: This type of weapon can only be used by adults (over 18 years old) and CANNOT be displayed or used in public spaces. They must be transported in bags or boxes (OUT OF SIGHT) and can be used on private property (at home, in safe areas) or shooting ranges, STRICTLY for training or recreational shooting. Failure to comply with these conditions as stated in the law carries consequences for the responsible person!
Reviews (0)
There are no reviews for this product yet.