Frequently Asked Questions
Description
We present the model AA-12 manufactured by Tokyo Marui, which represents a category of airsoft toys designed to provide users with a very high rate of fire. Thus, using a standard battery, without any additional investments, this toy is capable of astonishing firing rates. The presented toy is a model similar to the AA 12 shotgun.
Equipment Specifications
| Gearbox Version | Custom |
| Firing Mode | Semi/Auto |
| Hop Up | Adjustable |
| Battery Connector | Small Tamiya |
| Speed | 60 - 65 m/s |
| Recommended Battery | 7.4 V Li-Po 1200mAh |
| Inner Barrel Diameter | 6.08 mm |
| Material | Metal, ABS, Metal, ABS |
| Body Platform | Others |
| Length | 839 mm |
Product Description
We present the model AA-12 manufactured by Tokyo Marui, which represents a category of airsoft toys designed to provide users with a very high rate of fire. Thus, using a standard battery, without any additional investments, this toy is capable of astonishing firing rates. The presented toy is a model similar to the AA 12 shotgun.
Exterior of the Replica
AA 12, like most toys manufactured by Tokyo Marui, is made largely from high-quality ABS plastic. Clearly, this is a very durable ABS plastic. At the top, there is the cocking lever, which, when activated, reveals the adjustments for the 3 hop-up chambers. The fire selector is located on the left side of the replica above the grip. Notably, the trigger of the replica is the first electronic trigger produced by Tokyo Marui. The button for releasing the magazine is very close to the trigger, specifically on the right side. It can be said that this toy is exceptional both in appearance and in the feedback it provides to the player.
Interior of the Replica
At the back of the airsoft replica is a Custom gearbox. Using an 8.4V NiMh or 7.4V LiPo battery. The gearbox casing is made of metal, as are the gears. The internal components are of very high quality. The hop-up chambers of the airsoft replica allow for the adjustment of the hop-up adjustment, and the adjustment system is directly accessible through the ejector port of the airsoft replica. The hop-up system designed by Tokyo Marui is one of the most efficient stock systems on the market. Once properly adjusted, using 0.20g or 0.25g BBs, the effective range of the airsoft replica is astonishing. Using 0.20g BBs, the generated speed is approximately 65-70 m/s, thus allowing this airsoft replica to be used without issues in CQB battles.
Power Supply
The airsoft replica package does not include a battery and battery charger. When purchasing the airsoft replica, you should also consider a battery and a charger for charging the battery. The airsoft replica can operate with an 8.4V NiMh or 7.4V LiPo battery. Using any higher voltage may severely damage the toy. It is recommended to use quality BBs. Reusing BBs or using low-quality BBs is not recommended.