Frequently Asked Questions
31.73 €
Out of stock
Courier delivery
Estimated delivery friday, 1 May
Delivery & Returns
Free Delivery
orders over 200 lei
Fastest delivery
priority processing
Dynamic Warranty
depending on category
14 days return
money back guaranteed
We are pleased to present the Shortie-13 station manufactured by Specna Arms in collaboration with Baofeng. This station operates on two frequency ranges - VHF and UHF.
Equipment Specifications
| Height | 3 cm |
| Width | 5.50 cm |
| Frequencies | 65 MHz - 108 MHz |
| Output Power | 5W |
| Band | VHF / UHF |
| Operating Temperature | -20℃ ~ +50℃ |
| Antenna Impedance | 50 Ω |
| Length | 265mm |
Product Description
Shortie-13 was created in cooperation with Baofeng and is the so-called duoband, meaning a station that operates in two frequency ranges - VHF and UHF. However, dual band capability is not all that this device has to offer. Several elements have been duplicated in the Shortie-13 model, making it a very versatile tool for radio communication in the air, on land, and at sea.
Reviews (0)
There are no reviews for this product yet.