Frequently Asked Questions
Barrett M82A1, referred to by the U.S. military as the M107, is a semi-automatic anti-materiel sniper rifle developed by the American company Barrett Firearms Manufacturing. Despite its designation as an anti-materiel rifle, it is used by some military forces as an anti-personnel system.
Equipment Specifications
| Gearbox Version | Version 2 |
| Firing Mode | Semi/Auto |
| Hop Up | Adjustable |
| Battery Connector | Small Tamiya |
| Speed | 120 - 125 m/s |
| Recommended Battery | 7.4 V Li-Po 1500mAh |
| Inner Barrel Diameter | 6.08 mm |
| Material | Metal, ABS, Metal, ABS |
| Body Platform | Others |
| Inner Barrel Length | 650 mm |
| Length | 1455 mm |
Product Description
Brief History
Barrett M82A1, referred to by the U.S. military as the M107, is a semi-automatic anti-materiel sniper rifle developed by the American company Barrett Firearms Manufacturing. Despite its designation as an anti-materiel rifle, it is used by some military forces as an anti-personnel system.
Exterior of the Replica
The replica closely mimics the real model both in appearance and weight, this model weighing 6kg. The materials used are of good quality both externally and internally, with a 22mm rail on the top of the replica allowing for the attachment of various sighting systems, and on the bottom, there is also a rail where the bipod included in the package is mounted.
Interior of the Replica
Inside the toy, there is a Version 2 metal gearbox, with good upgrade possibilities. The hop-up chamber is made of plastic and is adjustable. The adjustment is easy to perform and once set, it stays in position. To adjust the hop-up, the cocking lever located on the right side must be operated. The inner barrel has a standard diameter but combined with the adjustable hop-up allows for hitting targets at a considerable distance. The airsoft replica has a ball speed of approximately 110-115 meters per second, measured with 0.20g BBs.