Frequently Asked Questions
LiPo battery specifically designed for AEP replicas, meaning electric pistols. The battery has a compact shape consisting of 2 cells resulting in 7.4V with a capacity of 560 mAh, and the discharge rate of the battery is approximately 20C, providing the necessary current for the replica in most cases.
Equipment Specifications
| Battery Connector | AEP |
| Magazine Capacity | 500 mAh |
| Voltage | 7.4 V |
| Battery Shape | Compact |
| Discharge | 20 °C |
| Battery Type | Li-Po |
| Width | 16 mm |
| Height | 10 mm |
| Length | 80 mm |
Product Description
This Pirate Arms battery is a LiPo type and consists of 2 cells forming a compact assembly. It has a voltage of 7.4V and a capacity of 560mAh. This type of battery is specifically designed for AEP replicas, meaning electric pistols. Attention, this battery cannot be used with SMG replicas, VZ Scorpion, MP7, and others. The 20C discharge rate allows for sufficient current supply for the replica's needs.
The battery's insulation is well-made, and the wires and connectors are of high quality.
WARNING:
- Lithium Polymer (LiPo) batteries can be extremely dangerous.
- The user must take all precautions against: potential fire, bodily harm, and property damage.
- In case of improper use, damage, or manufacturing defects, LiPo batteries can cause explosions, fire, smoke, and poisoning risks.
- By purchasing this type of battery, the user assumes responsibility for any risks associated with LiPo batteries.
- LiPo batteries are not toys and should not be left within reach of children as they can pose a real danger to their health.
- LiPo batteries should not be thrown into fire, placed in an oven, or microwave as they can explode.