Frequently Asked Questions
Replica manufactured by Jing Gong designed for close-quarters combat based on the M4/M16 platform. The upgrade and accessory potential is very good. The body is made from ABS plastic, while the connectors and other accessories are made from metal. The gearbox is a standard version 2 made of metal with good upgrade possibilities. The package includes the replica, a short hi-cap magazine holding 190 BBs, as well as a battery and charger for the battery.
Equipment Specifications
| Gearbox Version | Version 2 |
| Firing Mode | Semi/Auto |
| Hop Up | Adjustable |
| Battery Connector | Small Tamiya |
| Speed | 105 - 110 m/s |
| Recommended Battery | 8.4 V Ni-MH Mini |
| Inner Barrel Diameter | 6.08 mm |
| Material | ABS, Metal, ABS |
| Body Platform | M4 |
| Inner Barrel Length | 135 mm |
| Length | 547 mm |
Product Description
A toy based on one of the most commonly encountered platforms of the moment. M4/M16 aimed at providing players with a compact toy designed for use in confined spaces and excellent upgrade potential. The M4/M16 platform offers the widest range of upgrades and accessories on the market.
Exterior of the Replica
The body of the airsoft replica is made from ABS plastic, significantly reducing the overall weight. The main connecting and supporting elements are made from metal. Its design mimics the Tokyo Marui model, with the body opening upwards similar to a real firearm, unlike the sliding mechanism commonly found in M4/M16 platforms. This design significantly enhances the durability of the replica's body. The stock of the airsoft replica and the grip are made from ABS plastic coated with a rubber layer for improved grip.
At the rear, there is a free float rail system that enhances the accessory options for the airsoft replica. On the top, there are 2 foldable metal sight systems.
Interior of the Replica
The airsoft replica is equipped with a version 2 metal gearbox, compatible with a wide range of existing upgrades on the market such as pistons, gears, motors, etc. The hop-up chamber is made of plastic and, according to the body type, is in 2 pieces. This is not a bad thing. It is easy to adjust, and once set, the effect is consistent. To access the hop-up chamber, it is necessary to cock the airsoft replica using the upper lever. The inner barrel diameter is standard at 6.08 mm, and the accuracy and consistency are good.
The firing rate of the airsoft replica is around 12-13 BBs per second powered by an 8.4V battery, and the velocity is approximately 105-110 m/s measured with 0.20g BBs.
Power Supply
The airsoft replica is equipped with a small Tamiya connector and supports batteries of up to 9.6V. Any higher voltage can seriously damage the internal components. It is recommended to purchase a 7.4V 2300 mAh Li-Po battery for greater operational autonomy. The included BB loader is of the Hi-Cap type and can hold 190 6mm BBs.