Frequently Asked Questions
Pants from the Army Combat Uniform series, manufactured to U.S. Army standards, offer a range of advantages that should not be overlooked; the ripstop material made of cotton and polyester provides good tear resistance. The spacious and well-placed pockets allow for efficient use during action. The cut and adjustable features of the pants provide the user with good maneuverability and comfort in critical situations.
Equipment Specifications
| Size | Normal, S |
| Pockets | 8 |
| Closure Type | Buttons |
| Material | Polibumbac Ripstop ( 60% Bumbac 40% Poliester ) |
| Total Pant Length | 109 cm |
| Pant Leg Length | 80 cm |
| Pant Waist | 80 cm |
| Product Series | ACU |
Product Description
These pants represent the lower part of the ACU or broadly the Army Combat Uniform. Their construction and design comply with the very strict regulations of the U.S. Army. The placement and size of the pockets, as well as the cut of the pants and the adjustment elements, make these pants easy to wear and utilize. The material used is a combination of Cotton and Polyester, specifically 60% cotton for comfort and 40% polyester to provide increased tear resistance.
Functionality
The existing pockets are: 2 upper front pockets for hands, 2 hidden pockets at the upper back secured with buttons, 2 spacious thigh pockets secured with Velcro and buttons with the possibility to reduce the access opening, and 2 small pockets at the lower side secured with Velcro.
The pants are equipped with reinforced sections against premature wear in the knee and seat areas. The knee reinforcement area also provides space for additional protection mounts.
The lower leg and waist areas can be adjusted with drawstrings, thus improving maneuverability and comfort for the user.
The pants' closure system is based on buttons protected by a section of material.
The color of these pants is Camogrom, a color offered by Helikon-Tex that applies to multiple types of landscapes and is based on the Multicam pattern.
The size of the pants is S/Regular (Small Regular) and has the following dimensions:
- waist size 80 cm
- inseam length 80 cm
- total length of the pants 109 cm