Frequently Asked Questions
Equipment Specifications
| Gearbox Version | Version 2 |
| Firing Mode | Semi/Auto |
| Hop Up | Adjustable |
| Battery Connector | Small Tamiya |
| Speed | 110 - 115 m/s |
| Recommended Battery | 7.4 V Li-Po 1500mAh |
| Inner Barrel Diameter | 6.03 mm |
| Material | ABS, Metal, ABS |
| Body Platform | M4 |
| Inner Barrel Length | 363mm |
| Length | 730 - 810 mm |
Product Description
Presentation
This toy replicates a well-known weapon worldwide. Unlike the original model, this airsoft replica has a design focused on maneuverability and ergonomics.
Exterior of the replica
The exterior of the AR15 SilentOps Classic BRAVO replica is made of metal and polymer reinforced with fiberglass. This replica features a quick change spring system QRS Gen.II and a quick change motor system due to the B5 style handle.
Interior of the replica
Delta Armory has equipped this replica with a new generation, fully electronic gearbox v2. The replica comes with an SHS piston with metal teeth, a rotary hop-up chamber, a metal gearbox that can withstand 120-130 springs for a long period of time, a 6.03mm precision barrel, and a modern A type trigger.
The hop-up chamber is made of plastic and the hop-up adjustment is adjustable. The replica's speed is 110-115 meters per second, measured with 0.20g BBs. The hop-up adjustment is located inside the ejector port. To access it, the cocking lever must be operated.
Reviews (0)
There are no reviews for this product yet.