Frequently Asked Questions
The AR15 MLOK Short ALPHA airsoft replica offered by Delta Armory impresses with its quality-price ratio. The body of the replica, grip, stock, sights, and magazine are made from polymer, while the handguard, outer barrel, and other accessories are made from metal. The propulsion speed is 110-115 m/s, measured with 0.20g BBs.
Equipment Specifications
| Material | Metal, ABS, Metal |
| Inner Barrel Diameter | 6.03 mm |
| Recommended Battery | 11.1 V Li-Po 1500mAh |
| Speed | 110 - 115 m/s |
| Battery Connector | Small Deans |
| Hop Up | Adjustable |
| Firing Mode | Semi/Auto |
| Gearbox Version | Version 2 |
| Body Platform | M4 |
Product Description
Overview
This toy replicates a weapon well-known around the world. Unlike the original model, this airsoft replica features a design focused on maneuverability and ergonomics.
Exterior of the replica
The exterior of the AR15 MLOK Short ALPHA replica is made from metal and polymer reinforced with fiberglass. This replica features a quick spring change system QRS Gen.II and a quick motor change system thanks to the B5 style grip. The new EAGLE series includes the Delta Stock v2, a modern stock, as well as a v2 pistol grip that has a better design and a more sophisticated motor pressure adjustment system than the first version.
Interior of the replica
Delta Armory has equipped this replica with a new generation, fully electronic gearbox v2. The replica features SHS gears with a ratio of 16:1, CNC piston head, CNC air nozzle, stainless steel spring guide, High Torque SHS motor with neodymium magnets, metal tooth piston, 6.03mm precision barrel, rotary hop-up chamber, and ETU unit.
The ETU Eagle unit has features such as: faster trigger response, binary trigger (when the trigger is pulled, the replica fires once, and when released, it fires again), burst mode which allows the replica to fire 3 or 5 BBs with a single trigger pull, sniper mode, AUG mode, and programmable trigger sensitivity.
Thanks to the ETU unit, the replica benefits from a higher rate of fire, and the trigger is much better than a standard trigger with mechanical contacts.
The hop-up chamber is made from plastic and the hop-up adjustment is adjustable. The speed of the replica is 110-115 meters per second, measured with 0.20g BBs. The hop-up adjustment is located inside the ejection port. To access it, the cocking lever must be operated.
Reviews (0)
There are no reviews for this product yet.